Vstřikování na minimální zastavěné ploše

Vstřikování na minimální zastavěné ploše

Výroba vstřikovaných plastových komponent s co nejpřísnějšími požadavky na omezení plochy nezbytné pro výrobu – to je „krédo“ společnosti již od jejího založení před mnoha lety.

Se svými vstřikolisy se škálou uzavírací síly od 63 do 1 250 kN přesvědčuje BOY plastikářský průmysl nejmenší zastavěnou plochou, vysokou dynamičností a energetickou nenáročností. Vstřikovací stroje středně velké společnosti, sídlící v Neusatdt-Fernthalu, se liší od ostatních modelů konkurence svým kompaktním designem.

Základem tohoto kompaktnějšího systému je dvoudeskový uzavírací systém, používaný u všech vstřikolisů BOY.Příklad: Rozměrově nejmenší vstřikolis s uzavírací silou 100 kN (BOY XS) má zastavěnou plochu pouhých 0,78 m2. Dokonce i největší model BOY 125 E s uzavírací silou 1 250 kN má zastavěnou plochu pouze 5,22 m2.

Ve srovnání s běžnými třídeskovými stroji má však tento extrémně krátký design další výraznou výhodu. Prostor pod převislou dvoudeskovou uzavírací jednotkou je možné využít pro prostorově nenáročnou integraci periferních zařízení.

Příklad

BOY 35 E v designu pro čistý provoz s balicím zařízením, které je umístěno přímo pod dvoudeskovou uzavírací jednotkou. Výrobky jsou ihned po vyhození z formy zabaleny do fólie a poté jsou umístěny na pásový dopravník, umístěný níže. Celková zastavěná plocha této automatizované výroby – bez dopravníkového pásu – je něco pod dva čtvereční metry.

Přídavkem ke kompaktnějším rozměrům je dynamičtější a energeticky efektivnější pohyb dvoudeskové uzavírací jednotky. Z těchto důvodů mají vstřikolisy BOY dle Euromap 60.1 stále velmi dobrou energetickou klasifikaci; dosahují nejvyšší hodnoty 9+ (spotřeba energie < 0,31 kWh na 1 kg zpracovaného materiálu).

Alfred Schiffer, manažer společnosti Dr. BOY GmbH & Co. KG, vysvětluje filozofii společnosti BOY na příkladu z USA: „Náš dlouholetý zákazník má stovky strojů BOY 22 A a BOY 25 E, které jsou ve výrobní hale umístěny blízko sebe. Pokud se stroj musí nahradit novým, je možné jej odstranit pouze pomocí jeřábu. Tento výrobce, který v nepřetržitém provozu produkuje miliony speciálních víček pro plastové kelímky, optimálně využívá cenný výrobní prostor a do výroby umístil větší počet kompaktních vstřikolisů BOY.“

Dodává: „Při navrhování nových vstřikolisů se neustále držíme principu co možná nejmenší zastavěné plochy. Maximální kompaktnost strojů přináší mnoho výhod nejen nám, ale i uživatelům.“ Pohled zpět tato slova potvrzuje – BOY je jedním ze zavedených světových výrobců vstřikolisů již déle než 50 let.

„Čím flexibilnější a jednodušší vstřikovací stroje lze ve výrobě použít, tím výhodnější je to pro uživatele“, říká Martin Kaiser, technický manažer BOY. Odvolává se zejména na nejmenší ze vstřikolisů BOY. Oba stroje, BOY XS a BOY XXS jsou již z výroby vybaveny mobilním základním rámem. To znamená, že tyto stroje se mohou nezávisle pohybovat po výrobně nebo mohou být umístěny na libovolném místě.

To platí také pro kompaktní vstřikovací jednotku 2C. Přidáním této soběstačné vstřikovací jednotky ke konvenčnímu vstřikovacímu stroji jednoduše vznikne multikomponentní vstřikovací stroj. „Dosáhnout vyšší výrobní flexibility je nemožné,“ prohlašuje Martin Kaiser.

Použití mnoha kompaktních strojů v jednom prostoru místo několika velkých strojů nabízí další výhody. Riziko „nepopulárních“ prostojů je výrazně sníženo simultánním používáním kompaktnějších strojů na jednom místě. Nedochází k nákladným prostojům strojů.

Méně je více – kompaktnější je výhodnější

Koncept používání co možná nejvíce vstřikolisů ve výrobní hale praktikuje mnoho úspěšných společností. Ať se jedná o výrobu hraček u světově proslulého výrobce v německém regionu Franky, již dříve zmíněného amerického výrobce nebo mnoho středně velkých firem vyrábějících zdravotnické produkty, technické komponenty nebo obalový materiál – následující platí pro všechny uvedené: Čím více strojů lze ve výrobně použít, tím je výroba vstřikovaných plastových komponentů finančně efektivnější. 

Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info