Korozivní nebo abrazivní látky: nové čerpadlo HPP2 PUR od společnosti KraussMaffei odolá všemu

Korozivní nebo abrazivní látky: nové čerpadlo HPP2 PUR od společnosti KraussMaffei odolá všemu

- Správné čerpadlo pro každý proces díky dvěma novým jmenovitým velikostem

- Vlastní servis s údržbou, testováním a certifikací

- Koncepce oprav pro větší udržitelnost

Čas jsou peníze. Když se od systémů PUR očekává stále rychlejší reakce, ovlivňuje to zejména jednu součást systému: čerpadlo. Procesy se stávají agresivnější a často se v nich vyskytují abrazivní přísady jako součásti pěny. Axiální pístová dávkovací čerpadla HPP a HPP2 společnosti KraussMaffei jsou pro tyto účely navržena a nyní jsou k dispozici ve dvou nových jmenovitých velikostech. Zákazníci tak získají správné čerpadlo pro každou chemickou látku.

V reakčních technologických systémech je čerpadlo srdcem spolehlivosti procesu – a KraussMaffei je odborným kardiologem. Společnost vyvíjí svá vlastní čerpadla již více než deset let. Tým vedený konstruktérem Robertem Brunnerem nyní rozšířil osvědčenou koncepci HPP na průtoky 80 a 155 litrů za minutu (při 1450 otáčkách za minutu) a přidal užitečné funkce. To znamená, že lze pokrýt celou škálu požadavků na PUR.

Má-li směšovací hlava přeměnit polyol a izokyanát na PUR (polyuretan) v přesném poměru, potřebuje pracovníka v pozadí – čerpadlo, které zajistí potřebný průtok v dávkovacím stroji s tlakem 100 až 200 barů. Chemické verze jsou v rámci rodiny čerpadel samostatnou ligou. Jen málo dodavatelů si troufá na tento proces a ještě méně jich má potřebné odborné znalosti.

Konstrukce axiálního pístového čerpadla

Nejprve je třeba pochopit konstrukci axiálního pístového čerpadla: Hnací hřídel uvádí do pohybu několik pístů, které jsou umístěny v rotující skříni válce. Ten lze plynule nastavovat v úhlu k ose pohonu pomocí regulačního kotouče, který mění průtok (v cm3 na otáčku). Čím větší je sklon, tím větší je výtlak, protože délka otvorů válce je využita v rostoucí míře. Bez náklonu je zdvih pístu nulový. Původně byla čerpadla tohoto typu určena například pro hydrauliku stavebních strojů.

Také se hojně používají v aplikacích reakční techniky. Zde čelí zvláštním výzvám, protože těleso čerpadla je zcela zaplněno chemikáliemi, které jsou stále agresivnější, aby umožnily zrychlení výroby. Některé alkalické složky například napadají samotné sloučeniny železa a uhlíku, které zajišťují tvrdost oceli. Robert Brunner zdůrazňuje: „Při navrhování čerpadel proto musíme věnovat stále větší pozornost výběru materiálů a hledat zde řešení.“

Společnost KraussMaffei je jediným výrobcem PUR systémů, který již řadu let sám vyrábí čerpadla pro své dávkovací stroje. Většina dodavatelů se spoléhá na standardní modely, čímž je široká dostupnost čerpadel v této velikostní řadě na trhu omezena. Pro Jochena Zwieseleho (ředitele globálního vývoje Reaction Process Machinery) je jedna věc jasná: „Nové verze našich čerpadel HPP vyplňují stávající mezery.“ Dříve byla k dispozici čerpadla o jmenovitých velikostech od tří do 28 cm3/ot, což odpovídalo průtoku až 40 litrů za minutu. Pro velkoobjemové aplikace, jako jsou stavební panely nebo izolace pro chladničky a potrubí dálkového vytápění, bylo nutné zvýšit průtok materiálu.

Charakteristika nového čerpadla PUR HPP2

Čerpadla HPP a HPP2 se od sebe liší v řadě detailů, přestože jejich objemová účinnost je stejně dobrá. Model HPP je plně kompatibilní s variantami dostupnými na trhu, takže zákazníci mohou velmi snadno nahradit jednotky od jiných dodavatelů, které již nejsou k dispozici. Je k dispozici buď s hřídelovou, nebo magnetickou spojkou. Model HPP2 je standardně vybaven magnetickou spojkou bez opotřebení. Ta funguje pomocí vnitřního rotoru

opatřeného magnety a umístěného v nemagnetickém ochranném obalu. Vnější rotor, rovněž vybavený magnety, přenáší požadované otáčky z motoru na hnací hřídel. Tato koncepce nabízí rozhodující výhodu: kryt je uzavřený. U hřídelové spojky naopak hřídel vyčnívá a k zabránění úniku je zapotřebí dobrého těsnění, protože komponenty PUR jsou téměř stejně tekuté jako voda. Těsnění jsou zase kritickými místy pro opotřebení.

Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info