Novinky

BOY vybavil svou webovou stránku novými funkcemi

BOY_OnlineZačátkem nového finančního roku 2019/2020 spustil BOY novou podobu své internetové prezentace online (www.dr-boy.de).

„Na předním místě této změny jsou potřeby uživatelů“, komentuje Thomas Breiden, marketingový ředitel BOY, důvody vzniku nové stránky. „Návštěvníci nové stránky BOY naleznou díky osmi rubrikám rychleji požadované informace o vstřikovacích automatech, aktuální příspěvky, materiály ke stažení atd.“

Naprostou novinkou na stránkách BOY je databáze všech vstřikovacích a obstřikovacích automatů a přídavných vstřikovacích jednotek. Umožňuje předběžný výběr nejvhodnějšího vstřikolisu zadáním rozměrů formy, požadovaného vstřikovacího objemu, hmotnosti vyráběného dílu nebo požadované uzavírací síly. Stránky s produkty obsahují také technické údaje, fakta a linky na produktové listy (PDF) a videa.

 

Plastifikační jednotka EconPlast

Informace o optimálním provozu plastifikační jednotky BOY EconPlast ve srovnání se standardní plastifikační jednotkou s topnými pásy

abc

Jednotka BOY EconPlast není jen „obyčejnou plastifikační jednotkou“. Pokrývá mnohem širší a různorodější škálu aplikací než dokáže standardní plastifikační jednotka.

Výhody pro zákazníka

 • Jednotka EconPlast je vybavená optimalizovaným izolovaným plastifikačním válcem. Tato izolace významně snižuje vyzařování energie.
 • Zbývající množství tepla ve válci má (např. po prostoji stroje) výrazný efekt na zpracovávaný materiál.
 • Jednotka EconPlast je optimalizovaná pro vysokoteplotní aplikace až do 430 °C.
 • EconPlast není možné kombinovat s uzavíracími tryskami.
 • EconPlast obsahuje minimální podíl oceli. Díky tomu vyžaduje k ohřevu méně energie.
 • Jednotka EconPlast se vždy prodává s řízením vtahovací zóny!
 • Teplota ve vtahovací zóně musí být vždy vyšší než 60 °C! To snižuje spotřebu energie u prvního topného prvku a napomáhá optimalizaci plastifikační kapacity. U parametrizace je absolutně nezbytné věnovat zvýšenou pozornost zvyšování teploty během poruch.
 • V tomto prostoru byla mírně ztenčena izolace (od roku 2019), aby se v případě kritických aplikací zabránilo nadměrným teplotám mezi zónami 2 a 3.
 • Vnější geometrie na přední části plastifikačního válce snižuje rozptýlení teploty mezi zónami 3 a 2. Teplotní kompenzace má tak pomalejší průběh. Při nastavování výrobních parametrů je na tuto skutečnost třeba dbát.
 • Teplotní senzory jsou ještě blíže šneku válce. To snižuje objem elektrického ohřevu, protože energie, vytvořená třením, je detekovaná přesněji.
 • Při práci s předešlými parametry se mohou objevit odchylky u nastavených údajů. Protože „původní parametry“ nemohou být akceptovány, je třeba vytvořit nový teplotní profil, poněvadž naměřená teplota závisí na pozici měřicího bodu.
 • Rozsah toku materiálu je limitovaný časem tavení granulátu ve vstupní zóně.
 • Teplotně citlivé materiály (např. POM) se musí během prostojů z jednotky odstranit.
 • Jednotka EconPlast tvoří svůj potenciál vysoké úspory energie během  tzv. aplikace s konstantním tokem „stálá výroba“.
 • V případě časté změny materiálu může optimalizovaná izolace podstatně prodloužit nastavený čas kvůli velmi pomalému chlazení jednotky. V takovém případě doporučujeme standardní plastifikační jednotku.
 • U amorfních plastů (např. PC) dosahuje jednotka EconPlast mnohem lepší výsledky než jednotka standardní.

Prosím, neváhejte nás kontaktovat pro osobní konzultaci. Sjednejte si schůzku! Těšíme se na vaši návštěvu.

Technické provedení a popis

Během procesu vstřikování plastů se spotřebuje výrazné množství energie, protože se materiál musí nejdříve roztavit („plastifikovat“). Jak je ukázáno na obrázku 1, lví podíl spotřeby energie má u vstřikovacích lisů ohřev válce a dávkování. Proto má smysl začít právě v tomto bodu s energetickou optimalizací plastifikačního procesu.

bcd1

Obr. 1: Spotřeba energie vstřikovacího lisu (zdroj: Kunststoffe 2/2012)

Spotřeba energie vstřikovacího lisu (zdroj: Kunststoffe 2/2012). Na jedné straně probíhá plastifikace přes elektrické topné pásy, které obklopí a zahřejí válec, na druhé straně šnek dodává část požadovaného tepla třením („třecí ohřev“).

defObr. 2: Schématické zobrazení plastifikačního procesu

Část tepla dodávaného do válce se přes jeho povrch vrací zpět do okolí. Také chlazení vtahovací zóny (chladicí kroužek s cirkulující vodou bránící přehřátí vtahovací zóny a tím i předčasnému tavení materiálu) z procesu ubírá energii. Šnek je poháněn hydraulicky přes servomotorový pohon čerpadla. Servomotor pohání pístové čerpadlo, které dodává olej z nádrže do hadicového systému. Pak olej přes řídicí blok a ventil pokračuje do hydromotoru (pohon šneku). Mění hydraulickou energii na energii mechanickou a tím zajišťuje otáčky šneku, který je umístěn na válci. Energetické ztráty na servomotoru, čerpadle a hydromotoru, vznikající během pohonu šneku, lze popsat dle jejich tříd efektivity. Navíc se na hadicovém systému, ventilu a řídicím bloku objevují ztráty toku založené na tření.                                                               2013 © Dr. BOY GmbH & Co. KG

123

Obr. 3: Srovnání energetické rovnováhy

Používáním jednotek EconPlast je možné snížit energetické požadavky stroje BOY 35 E při ohřevu materiálu až o 40 %. V případě dávkování dokonce    až 60 %. Jednotky EconPlast, vysoce odolné proti opotřebení, jsou k dispozici opčně pro všechny vstřikovací lisy s průměrem šneku od 18 mm. Pro vstřikovací lisy série XXS a XS není EconPlast k dispozici.

Výhody pro zákazníka

 • Snížení energie během ohřevu až o 40 %
 • Snížení energie během dávkování cca 60 %
 • Rychlejší a přesnější řízení teploty
 • Kratší časy spuštění a nahřátí
 • Delší životnost jednotek EconPlast díky plastifikačním jednotkám vysoce odolným proti opotřebení
 • Vylepšené chlazení vtahovací zóny s výrazně nižšími energetickými ztrátami
 • Vylepšené tavení materiálu s optimalizovanou homogenitou
 • Opčně pro všechny vstřikovací lisy BOY s průměrem šneku od 18 mm.

 

Jaké jsou výhody pro uživatele jednotek EconPlast?

Tato otázka může být zodpovězena jednoduchým výpočtem:

→ Množství ušetřených nákladů na energii záleží na objemu toku materiálu za hodinu a počtu pracovních hodin za rok. Čím vyšší je materiálový tok a delší pracovní čas, tím vyšší je potenciál ušetřených nákladů.

→ Tok materiálu u BOY 60 E v třísměnném provozu je 14 kg/hod. Odhadovaná cena za elektřinu cca 0,15 EUR/kWh.

→ Za rok se ušetří náklady za energie ve výši 3 528 EUR. Objem ušetřené energie 23 520 kW u plastifikace (jak ukazuje tento příklad) odpovídá snížení CO2 o více než 14 tun za rok (dle výpočtů Německého úřadu pro životní prostředí).

Vypočítejte si sami:

Spotřeba materiálu v kg za hodinu:

Počet provozních hodin za rok:

Cena elektřiny v EUR za kWh:

Roční úspory s jednotkou EconPlast v EUR:

Ušetřený objem energie v kWh:

Snížení CO2 v tunách za rok:

234

 

 

Spotřeba specifické energie naměřená dle standardů EUROMAP na příkladu stroje BOY 60 E s uzavírací silou 600 kN a nově vyvinutou jednotkou EconPlast je nižší než 0,32 kWh na kilogram toku materiálu. Klasifikace 9+ dle EUROMAP 60.1 je špičkovou hodnotou mezi touto třídou uzavírací síly.

Výprodej skladových zásob – temperační zařízení SISE!

549_Water_temperature_controller_90_C_SISE_Type_95E9-18IE3_1

Technické parametry – temperační zařízení 95E9IE3:

– médium: voda
– max. teplota: 90°C
– topný výkon: 9 kW
– rozměry: 811 x 328 x 540 mm (d x š x v)
– plníci objem: 16 l
– chladícií výkon: 30 kW (při teplote vody 10°C  a max. procesní teplote)
– max. průtok: 60 l/min
– včetně rozdelovače pro 3 okruhy

Cena:

– základní cena nového zařízení: 2 050,00 €
– speciální výprodejová cena: 1 650,00 €!
Cena je DAP Brno bez DPH.
Zařízení bylo použito pouze na testovací a předvádzací účely (veletrhy).

Dostupnost:

– skladem vo Veverských Knínicích (ČR)

Pro více informací, prosím, kontaktujte:

Jana Babničová, +420 533 433 691; j.babnicova@1plastcompany.cz

BOY po Fakumě 2018 rozšiřuje svůj výrobní program

BOY po Fakumě 2018 rozšiřuje svůj výrobní program

Svou světovou premiéru si na veletrhu Fakuma 2018 odbyl nový velký vstřikovací automat s typovým označením BOY 125 E.

Jak došlo k rozšíření výrobního programu? V minulých letech se v oblasti multikomponentních vstřikolisů objevilo mnoho inovací. Také je k dispozici mnoho programů a rozhraní, stejně jako čtyři rozdílné vstřikovací jednotky od SP 11 po SP 370 s (teoretickým) maximalním objemem zdvihu až 280 cm3.

Vstřikolisy BOY 2C XS, BOY 2C S, BOY 2C M a BOY 2C L jsou často využívány s mnoha cizími stroji. Doposud se na jednom stroji používalo až šest vstřikovacích jednotek. Používané formy byly obyčejně o něco větší než u standardních aplikací. Na žádost mnoha zákazníků vyvinul BOY nový stroj, který má světlou vzdálenost mezi nosníky 470 mm, namísto původních 430 mm. Navíc se maximální odstup desek zvýšil na 825 mm. K dispozici je tedy více prostoru, například pro použití otočných talířů.

Další výhodou tohoto nového designu je o 25 % vyšší uzavírací síla, což znamená, že stroj disponuje uzavírací silou 1250 kN. Nový BOY 125 E ale vychází z léty prověřeného konstrukčního a technologického konceptu BOY.

BOY 125 E, který bude plně zaveden do výroby na jaře 2019, na Fakumě ukázal zajímavou dvoukomponentní aplikaci. Ve spojení s BOY 2C S se šálky, vyráběné z NAS 30, nejprve vstříknou, a ve stejné formě jsou pak vnitřní stěny obstříknuty TPE pomocí přídavného vstřikovacího agregátu BOY 2C S. Úchopná hlava manipulačního robotu BOY LR 5 přemístí předstříknuté šálky do formy, vyjme hotové dvoukomponentní díly a položí je na dopravníkový pás v ochranném krytu automatické buňky LR 5.

Mimochodem – novinky z veletrhu

BOY poprvé představil také teleskopické provedení robota LR 5. Kompaktní lineární manipulace, namontovaná na BOY 35 E, je vhodná zejména do výroben s nízkým stropem. Vertikální dráha může být díky teleskopickému ramenu snížena na minimum. Dlouhodobá poziční přesnost této manipulace je ± 0,1 mm.

BOY na svém stánku předvedl celkově tři roboty LR 5 s rozdílným designem. Tím BOY prokazuje svou efektivitu také v automatizaci svých vstřikovacích automatů. Produktová linie BOY „Automatizace“ obsahuje kromě lineárních robotů také mnoho individuálních sběrných a vyjímacích automatizací, které se mohou namontovat úsporným způsobem pod ochranný kryt. Manipulačními automatickými systémy BOY lze vybavit i konkurenční stroje.

BOY125E

Poděkování za návštěvu na MSV 2018

Vážení zákazníci, kolegové, spolupracovníci,

co nejsrdečněji Vám děkujeme za návštěvu stánku naší společnosti 1.PLASTCOMPANY  na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 v Brně.

Velmi si vážíme dosavadní spolupráce a těšíme se nejen na spolupráci budoucí, ale i na další brzká a příjemná setkání.

Team 1.PLASTCOMPANY

_TS_0162

DSCF0160